Czym jest bławatek? Właściwości zdrowotne i zastosowanie

bławatek czym jest i jak wpływa na zdrowie

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) jest rośliną z gatunku zielnych, pochodzącą z rodziny astrowatych. Rośnie na terenie całej Europy oraz Azji. W Polsce roślina ta uważana jest przez rolników za pospolity chwast, pojawiający się na polu wśród upraw.

Chaber bławatek ciężko jest pomylić z inną rośliną, a to dzięki jego charakterystycznym kwiatom w najczęściej występującym ciemnobłękitnym kolorze (może mieć także barwę czerwoną, różową lub białą), osadzonym na wysokich, owłosionych i rozgałęzionych łodygach, osiągających do metra wysokości. Bławatek to roślina jednoroczna, która produkuje bardzo dużo nasion, dzięki czemu łatwo się rozsiewa. Początek okresu kwitnienia przypada na późną wiosnę i kończy się późnym latem (od maja do września). Surowcem w ziołolecznictwie są płatki kwiatów, które zbierać należy z kwitnących roślin w dni ciepłe i suche, a następnie suszyć w przewiewnym, ciemnym i ciepłym pomieszczeniu, uważając na to, aby płatki nie straciły koloru.

Właściwości zdrowotne i zastosowanie chabru bławatka

Chaber bławatek jest źródłem wielu substancji antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, moczopędnych i przeciwkrwotocznych. W jego składzie znajdują się głównie antyoksydanty i flawonoidy, wśród których największy udział ma cyjanina, która sprawia, że kwiaty rośliny mają błękitny kolor.

Właściwości zdrowotne chabru bławatka pomagają mogą pomóc nam w wielu dolegliwościach. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu oraz rozkurczowemu wspomaga nas w walce z chorobami układu moczowego: kamica nerkowa, zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Z kolei jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne możemy wykorzystać przy dolegliwościach ze strony gardła czy jamy ustnej (różnego rodzaju zapalenia, infekcje czy grzybice). Bławatek posiada także właściwości wzmacniające odporność organizmu, dlatego będzie naszym sojusznikiem w walce z przeziębieniem.

Oprócz działania wewnętrznego, roślinę można także stosować bezpośrednio na skórę w formie naparu do przemywania (pomocny w problemach z łupieżem, grzybicą skóry głowy czy łojotokowym zapaleniem skóry), toniku (działa nawilżająco i antybakteryjnie) oraz okładów (pomaga przy zmęczonych i opuchniętych oczach a także w przypadku zapalenia spojówek czy zapalenia brzegów powiek).

Przeciwwskazania do stosowania chabru bławatka

Chabru bławatka powinny wystrzegać się przede wszystkim osoby uczulone rośliny z rodziny astrowatych, ale także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Warto zaznaczyć, że chaber bławatek zawiera niewielkie ilości kwasu pruskiego, który jest toksyczny, jednak głównie dla zwierząt

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl