Właściwości zdrowotne lawendy

zdrowotne właściwości lawendy

Lawenda (łac. Lavandula) jest zielonym krzewem z rodziny jasnotowatych, pochodzącym z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Kojarzona głównie z lawendowymi polami we francuskiej Prowansji, obecnie występuje w krajach w północno-wschodniej Afryki i na Półwyspie Arabskim, w Ameryce Północnej oraz oczywiście w Europie.

Krzewy lawendy mogą osiągać około metra wysokości. Roślina ma wiecznie zielone, delikatne liście, kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym oraz  charakterystyczny, niezwykle przyjemny i aromatyczny zapach.

 

Właściwości zdrowotne lawendy i jej zastosowanie

Lawenda jednak to nie tylko roślina ozdobna o pięknym zapachu. Kwiaty lawendy zawierają wiele składników pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie – wśród nich wyjątkowo dużo naturalnych garbników, ale także triterpeny, kumaryny, fitosterole, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Najcenniejszym składnikiem lawendy jest jej olejek eteryczny, w skład którego wchodzą takie substancje jak linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol, a także garbniki, cukry i związki mineralne. To właśnie dzięki temu kompleksowemu składowi, olejek eteryczny lawendy posiada właściwości uspokajające.

Olejek kwiatu lawendy działa łagodząco na układ nerwowy: niweluje stres i napięcie, łagodzi nerwy i dzięki temu może ułatwiać zasypianie. Suszone kwiaty lawendy pomagają w procesach trawiennych – pobudzając wydzielanie soków żołądkowych poprawiają apetyt, ale także łagodzą bóle brzucha, niestrawność i wzdęcia, poprawiają ruchy perystaltyczne jelit i działają pomocniczo w zaparciach.

Lawenda będzie także naszym sojusznikiem w walce z migrenami, bólami stawów (również reumatycznymi) i mięśni, bólami miesiączkowymi oraz w leczeniu różnych infekcji, przeziębienia i towarzyszących mu nieprzyjemnych objawów.

Roślina ta ma także właściwości antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze, dzięki czemu wpływa pozytywnie na gojenie się ran i przyśpieszenie regeneracji naskórka. Olejek lawendowy stosowany jest także w leczeniu trądziku.

Lawendę można stosować wewnętrznie – jako herbatkę lub napar, a także zewnętrznie w postaci olejków oraz wszelkiego rodzaju maści i kremów dostępnych w drogeriach i aptekach.

 

Przeciwwskazania do stosowania lawendy

Jak ze wszystkim, tak i w przypadku lawendy należy zachować umiar. Zbyt częste stosowanie może powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia. Lawendy powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, nie należy można podawać jej również osobom cierpiącym na stany zapalne jelit i żołądka, wyrostka robaczkowego oraz wrzodami żołądka i krwawieniami w przewodzie pokarmowym. Przeciwwskazaniem do stosowania olejku z lawendy są również poważne schorzenia wątroby oraz nerek.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl