Artykuł gościnny
Łóżeczko pełne niepotrzebnych rzeczy
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest poinformowanie rodziny, że jesteś w ciąży. Wszyscy z niecierpliwością czekają na mini sukienkę nowego członka rodziny! Kupiliśmy więc wiele rzeczy, których wcale nie potrzebowaliśmy.
Internet jest pełen porad, które sugerują, że opieka nad dziećmi nie byłaby możliwa bez 80 różnych produktów.
Jak wymienić artykuły jednorazowego użytku?
Większość artykułów jednorazowego użytku dla dzieci można zastąpić odpowiednikami wielokrotnego użytku.
- Chusteczki – Zamiast tego myjemy dzieci pod bieżącą wodą lub delikatnym płynem myjącym w sprayu. Ręczników można łatwo prać i używać ponownie.
- Wkładki do biustonosza – tkaniny bambusowe są znacznie lepsze niż wkładki jednorazowe. Wystarczy jeden lub dwa zestawy.
- Poduszki z tkaniny są teraz dostępne w wielu ciekawych wzorach!
- Pieluchy – Te pieluchy z tkaniny znów się rozkwitają. Jest ich wiele rodzajów, np. 3 w 1, nie musisz się zbytnio martwić o higienę czy prasowanie. Pozostajemy jednak przy produktach jednorazowych ekologicznych i łączymy ich zastosowanie z podejściem bez pieluch.
- Kieszenie z musem owocowym – Choć czasami można go znaleźć w domu, jeśli chodzi o jednorazowe przekąski, jeśli nie mamy pod ręką świeżych owoców, wolimy wybrać słoik.
- Napoje – dla mnie to symbole marketingowe. Oczywiście – to świetne rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy nie mamy pod ręką własnej butelki. Często nosimy to ze sobą, ponieważ wszędzie jest mnóstwo miejsc do uzupełniania wody.
- Kubek do kawy – dodatek dla każdego rodzica z wózkiem? To nie działa dla nas, ponieważ ciągle zapominamy o kubkach i nie korzystamy zbyt często z wózków. Ale to dobra rzecz dla miłośników kawy. 🙂
Mniej znaczy więcej
Z pewnością nie jesteśmy gospodarstwem domowym, które często wybiera „rozpakowane” produkty lub minimalizm, ale biorąc pod uwagę wpływ na środowisko przychodzi nam naturalnie i czujemy, że żyjemy dobrze.
Dotyczy to również zabawek, choć pod tym względem jest to trudniejsze do osiągnięcia. Często ulegamy obietnicom typu „rozwój motoryki”, „Montessori”, „nauczanie” czy „polerowanie i ręczne malowanie” i nagle w domu mamy kupę pięknych, drewnianych, kolorowych, Ale to, czego nikt nie używa, nie może się bawić.
Dlaczego warto bawić się mniejszą ilością zabawek?
Jest kilka prostych powodów:
Dzieci bardziej je cenią;
Dzieci bawią się większą liczbą zabawek za mniejsze pieniądze;
Dziecko spędza więcej czasu na zabawie niż na pływaniu i ocenianiu rzeczy;
Wymaga większej kreatywności i fantazji;
Dzieci są bardziej skłonne do koncentracji;
Łatwiej mu zdecydować, w co grać;
Dzieci mają mniej problemów ze sprzątaniem pokoju.
Ale to nie znaczy, że ogłaszamy „zakaz” kupowania zabawek. Zamiast tego jest to temat, o którym możemy porozmawiać w domu. Naucz dzieci dostrzegać wartość rzeczy, pracę ludzi, jakość materiałów i szeroki zakres zastosowań rzeczy, takich jak Lego i osiemdziesiąt sześć samochodów.
8 pytań, które pomogą podjąć decyzję
Nie zrobimy tego w 100%, ale postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań przed zakupem.
Ile czasu zajmie zabawa?
Jeśli chodzi o ubrania, to jest całkiem proste – chcę, żeby były dziedziczone między rodzeństwem. Na przykład, jeśli chodzi o buty, jeden rozmiar nie będzie starszy niż sześć miesięcy, więc kupuję używane buty, ponieważ zwykle wyglądają jak nowe. Ten filtr jest najbardziej praktyczny w przypadku zabawek – zwłaszcza jeśli wiesz, ile „pamiątek” z twoich podróży leży bezużytecznie w twoim domu.
Jak często go używasz?
Jeśli jest to rzadkie, czy naprawdę musisz kupić ten przedmiot bezpośrednio w sklepie?
Czy mogę pożyczyć od innych?
Najwyraźniej sieć przyjaźni działa dobrze. Ludzie mają w domu dużo nieużywanych rzeczy i nie wydaje mi się problemem poprosić ich o pożyczenie na przykład od przyjaciół moich rodziców w przedszkolu lub szkole – zwłaszcza na rzeczy, które są używane tylko raz. Przykładem jest sprzęt górski.
Bank ubrań i zabawek
Rodziny niektórych bliskich przyjaciół mają „banki” rzeczy, które mogą pożyczyć i wymienić w dowolnym momencie. To świetne rozwiązanie dla grup wielodzietnych w różnym wieku.
Czy można go wymienić?
Oprócz własnych kontaktów sprawdza się również przy wymianie grup wymiany. Można je znaleźć na Facebooku niemal w każdym większym mieście, a dzięki nim wszystko można dostać w zamian za własną nadwyżkę – otrzymaliśmy np. rowerek dziecięcy i drewniany domek dla lalek.
Czy mogę kupić używane? Czy ktoś chce się go pozbyć?
Podobnie jak w przypadku wymiany, myślę, że jedynym ryzykiem tutaj jest upewnienie się, że nie zabierasz zbyt wiele za darmo lub tanio – i nie zrujnujesz swojego domu i życia przez niekończące się sortowanie i wyrzucanie. Warto też zastanowić się, czy możemy coś odziedziczyć, np. po kimś z rodziny lub sąsiadach.
Rzeczy, których ludzie się pozbywają i są ogólnie w dobrym stanie:
Wanny, termometry, wózki, huśtawki, fotele, drążki, poduszki do karmienia, zabawki dla maluchów, łóżeczka, a właściwie małe ubranka. 🙂
Jeśli już go nie potrzebujemy, co z nim zrobimy?
Mogę też uniknąć impulsywnego kupowania, zastanawiając się, czy coś musi trafić do kosza „za nas”, wymienimy, czy ktoś inny to użyje. Doprowadziło to do mojego niedawnego zakupu nowego, bardzo ładnego przedmiotu. Albo wręcz przeciwnie, dołączamy do „końca” łańcucha konsumpcji, być może po cichu „zgłaszając” coś pozostałej trójce dzieci.
Nie wiem jak wy, ale większość naszych zabawek (oprócz Lego) dość szybko się nudzi. Mój mąż i ja zmieniamy zabawki od czasu do czasu, kiedy mamy okazję – mamy dużą torbę do przechowywania poza zasięgiem wzroku dzieci. W idealnym przypadku dostępnych jest co najwyżej sześć opcji (np. co tydzień). Potem dzieci bawiły się z nimi dłużej.
Co zrobimy z opakowaniem?
Kiedy chcę kupić torebkę z owocami, czasami zadaję sobie pytanie, czy chcę utkać sobie „bicz” przez wymyślenie jakiejś gry lub innego celu wykorzystania opakowania. Zwykle nie chcę. 🙂 Więc wolę kupić słoik. Na przykład bierzemy pod uwagę również materiały, z których wykonane jest opakowanie.
Czy poprawi to twoje życie?
A właściwie – co jeszcze mamy w naszym domu poza zabawkami i co możemy wykorzystać w ich miejsce? Niewiele parodii przejdzie przez ten filtr. Używamy prawdziwego jedzenia zamiast zabawkowych odkurzaczy, zamiast plastikowego jedzenia dla zabawy, dzieci mogą używać prawdziwego jedzenia. Zamiast tego funkcjonalne mikroprzedmioty, takie jak krótsze miotły lub mniejsze przybory, pozwalają dzieciom robić więcej „prawdziwych rzeczy”, aby mogły przejść przez to sito. 🙂
Minimalizm, idealne rozwiązanie dla leniwych
Zrównoważony rozwój jest idealny dla mojego lenistwa. Kiedy byłem pierwszym maluchem chciałem kupić wszystko, co mogłem, a teraz staram się uprościć sobie życie.
Jestem też mniej wymagający od nas jako rodzica (sprzątanie, a zwłaszcza zachęcanie do tego dzieci, jest męczące). Czuję też, że nie tylko ja na tym skorzystałam, ale i moje dzieci. Pod koniec dnia są najszczęśliwsze, gdy mogą bawić się na gałęziach na podwórku. 🙂
Minimalizm, to idealne rozwiązanie dla leniwych
Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.tourderybnik.pl/