Wybrane uzdrowiska w Polsce

Wśród naszych rodaków panuje jeszcze powszechne przekonanie, że uzdrowiska przede wszystkim odwiedzane są przez turystów, którzy najmłodsze lata mają już daleko, daleko za sobą. Na szczęście, do walki z tym mitem stają coraz bardziej popularne medi spa, które zdobywają uznanie wśród młodszych turystów, szukających połączenia wypoczynku z terapiami zdrowotno-upiększającymi.

Dziś chcemy pokazać najpiękniejsze destynacje uzdrowiskowe i udowodnić, że Ciechocinek nie musi być synonimem turnusu rehabilitacyjnego, a zimą nad morzem można robić coś więcej, niż wdychać jod i spędzać wieczorki w domu kuracjusza 😉

1.Krynica-Zdrój

Jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy to pojawiły się nie tylko pierwsze wzmianki o krynickich źródłach, ale także pierwsze badania właściwości leczniczych oraz domy dla Gości przybywających do miasteczka.

Dziś Krynica-Zdrój to nie tylko wyjątkowe pijalnie wód zlokalizowane w zabytkowych budynkach, ale także niezwykła architektura oraz historia miasta w której przeplata się malarstwo Nikifora – malarza prymitywisty i muzyka Jana Kiepury, który w 1932r. wybudował tu luksusowy modernistyczny hotel Patria. Wszystko to w urokliwym górskim klimacie, w miasteczku, które jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych.

2. Ciechocinek

Wspomniany już we wstępnie Ciechocinek zazwyczaj kojarzy się jedynie z sanatoriami i ośrodkami leczniczymi. Nie bez powodu – klimat tu panujący jest niezwykle korzystny dla funkcji zarówno leczniczych jak i wypoczynkowych, a naturalne złoża solanek wykorzystywane są do kąpieli i inhalacji. Stąd też do Ciechocinka przybywają kuracjusze z całej Polski. Jednym z ciekawszych miejsc jest Sanatorium Eden oferujący turnusy rehabilitacyjne, który, jak sam o sobie pisze,  słynie z niezwykłych w skali kraju warunków balneologicznych i wyjątkowego mikroklimatu.

Ciechocinek jednak to nie tylko uzdrowisko. To także niezwykle atrakcyjny Park Zdrojowy utworzony w latach 1872-1875, w którym wśród dywanów kwiatowych i starodrzewia króluje pomnik przyrody – dąb o wysokości ponad 22 metry i obwodzie 547 cm. Ciechocinek to także unikatowe na skalę europejską konstrukcje drewniane – największe w Europie tężnie, z których pierwsza powstała prawie 200 lat temu, warzelnia soli z XIX wieku oraz wiele zabytkowych budynków w okolicy parków.

3. Busko-Zdrój

Burzliwa historia Buska-Zdroju, w tym utrata praw miejskich w 1869 roku, negatywnie wpłynęła na rozwój uzdrowiska. Pomimo wcześniejszych badań nad wykorzystaniem tutejszych wód do leczenia, dopiero na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku miasteczko stało się jednym z częściej uczęszczanych kurortów leczniczych, a liczba kąpieli przekroczyła 50 000.

Obecnie Busko-Zdrój jest idealnym kierunkiem dla wszystkich, którzy niezbyt dobrze znoszą ujemne temperatury i brak promieni słonecznych. Słońce świeci tu przez 1151 godzin, co daje prawie 40% dni ciepłych w roku, a bardzo niskie temperatury to zaledwie 1,5%. Wszystko to przekłada się na miano najcieplejszej destynacji uzdrowiskowej w Polsce.

4. Nałęczów

Nałęczów, czyli uzdrowisko z sercem. To właśnie tu leczy się problemy kardiologiczne, a wyjątkowy mikroklimat, dzięki przewadze wiatrów wschodnich wtłaczanych do centrum miejscowości i Parku Zdrojowego, samoczynnie obniża ciśnienie tętnicze oraz zmniejsza dolegliwości chorób serca.

Nałęczów to także niezwykłe miasto-ogród. Nazwę tą zawdzięcza wpisanemu do rejestru zabytków zespołowi architektoniczno-krajobrazowemu: wśród prawie dwustuletniego drzewostanu Parku Zdrojowego ukrywają się zabytkowe wille i domki, bogate rabaty kwiatowe a także malownicze aleje parkowe, z ich centralną częścią: stawem z Wyspą Miłości i fontanną.

5. Ustka

Uzdrowisko w Ustce posiada dosyć szeroki zakres świadczonych usług leczniczych. Są to zarówno choroby układu nerwowego jak też problemy kardiologiczne czy reumatologiczne. Pomaga w tym zdrowotny klimat miasta oraz surowce – solanka i złoża torfu leczniczego.

Oprócz właściwości zdrowotnych tej lokalizacji, Ustka to także prawie kilometr kąpielisk morskich, bogata historia miasta (w tym również panowanie Zakonu Krzyżackiego na okolicznych ziemiach), a także wyjątkowe zabytki – latarnia morska z czerwonej cegły, której światło widać z trzydziestu kilometrów; osiedle rybackie z przełomu XIX i XX w. czy też promenada nadmorska, której historia sięga 1875, a w której lubował się książę Otto von Bismarck.

6. Sopot

Jedno z najpopularniejszych i najliczniej odwiedzanych miast w Polsce. Na jego terenie znajduje się pięć zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, a leczenie prowadzone jest między innymi w kierunkach chorób dróg oddechowych i reumatologicznych.

Doskonale rozwinięta baza noclegowo-turystyczna sprawia, że o każdej porze roku Sopot odwiedzają nie tylko kuracjusze, ale także turyści chcący skorzystać z bogatego życia nocnego, jakie ma do zaoferowania miasto. Liczne instytucje kultury, imprezy cykliczne, oryginalne restauracje i bary oraz wielość zabytków i bliska obecność historycznych miejsc zachęcają do wizyty w Sopocie nawet kiedy za oknem minusowe temperatury.

7. Gołdap

Województwo warmińsko-mazurskie także posiada swoją destynację uzdrowiskową – Gołdap. Miasto, w którym znajdują się Mazurskie Tężnie Solankowe oraz Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych, wykorzystuje zasoby borowinowe oraz występujące w tym rejonie najczystsze powietrze w Polsce.

Gołdap to także obcowanie z najpiękniejszą w Polsce naturą, kilometry szlaków rowerowych, wyciąg narciarski oraz historyczne atrakcje i zabytki jak na przykład tajemnicza piramida w Rapie, czy monumentalne mosty w Stańczykach.

8. Uniejów

Uniejów to pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne, a zarazem najmłodsze w zestawieniu – odwierty gorącej wody rozpoczęto tu dopiero pod koniec lat 90. XX wieku. Pomimo krótkiej historii, Uniejów szybko stał się destynacją, do której tłumnie przyjeżdżają kuracjusze chcący skorzystać z kąpieli w wodzie, która leczy choroby skóry, zwyrodnienia stawów a nawet redukuje zmarszczki i cellulit.

Jak na niewielką miejscowość Uniejów ma wiele do zaproponowania odwiedzającym go turystom. Oprócz gorących źródeł, które „zasilają” rozbudowany kompleks termalno-basenowy, można zobaczyć między innymi znajdujący się nieopodal Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich wraz z 34 hektarowym parkiem z wyznaczoną ścieżką edukacyjno – turystyczną.

 

 

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl