Czym jest krwawnik
Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny astrowatych, którą można znaleźć na całym świecie. W Polsce najczęściej pospolicie rośnie na łąkach, pastwiskach i w lasach, ale spotkać można ją również w ogrodach. Dorastająca do około 80 – 100 centymetrów wysokości łodyga zakończona jest kwiatostanami złożonymi z pojedynczych koszyczków białawego koloru. Kwitnienie krwawnika przypada na końcówkę lata i trwa aż do jesieni (od lipca do października). Cała roślina ma charakterystyczny, silny zapach.
Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są w przypadku krwawnika kwiaty oraz liście. Zbieranie w czasie kwitnienia, umiejscowione w zacienionym i przewiewnym miejscu, po wysuszeniu są doskonałym materiałem do produkcji herbat, nalewek czy olejków, działających zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie (jako okłady na skórę).
Krwawnik i jego zastosowanie
Prozdrowotne właściwości krwawnik zawdzięcza wielu cennym substancjom w nim zawartym, wśród których znajdują się między innymi: olejek eteryczny, garbniki, seskwiterpeny i flawonoidy kwasy organiczne i sole mineralne, witaminy A, C i K oraz wiele innych. Jego „obszary specjalizacji” to działanie ograniczające krwawienie (stąd nazwa krwawnik), działanie antybakteryjne, wspomagające walkę z dolegliwościami przewodu pokarmowego i trudnym miesiączkowaniem, działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.
Dzięki swoim właściwościom ograniczającym krwawienie, krwawnik znany był już w czasach średniowiecza – przykładany do wojennych ran lub stosowany jako napar do ich obmywania. Dziś, roślina dodawana jest do produktów wspomagających gojenie się drobnych ran lub zadrapań. Dzięki działaniu antyseptycznemu i ściągającemu jest pomocna w stanach zapalnych skóry. Może również pomóc przy łagodzeniu i hamowaniu reakcji alergicznych.
Krwawnik pomocny będzie również przy problemach gastrycznych – napar z krwawnika lekarskiego pobudza trawienie, poprawia perystaltykę jelit, pomaga przy wzdęciach i kolkach.
Krwawnik potrafi złagodzić bóle menstruacyjne, redukuje też trudne objawy menopauzy. Pomaga leczyć stany zapalne kobiecych obszarów intymnych.
Przeciwskazania do stosowania krwawnika
Spożywanie nieprzetworzonej rośliny lub nadużywanie przetworów z krwawnika może ryzykować zatruciem, które objawia się jako ból głowy, oszołomienie lub wysypka. Krwawnika powinny wystrzegać się kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej dwunastego roku życia.