Właściwości zdrowotne nagietka

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) jest rośliną jednoroczną wywodzącą się z rodziny astrowatych. Pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie może nie tylko być lekarstwem na wiele dolegliwości zdrowotnych, ale także moze zdobić nasze przydomowe ogródki, ponieważ posiada dekoracyjne, pomarańczowe lub żółte kwiaty a jego uprawa jest bardzo łatwa – polecana nawet osobom początkującym.

Nagietek osiąga wysokość około pół metra i kwitnie od przełomu maja i czerwca, aż do końcówki września (lub  października przy sprzyjających warunkach pogodowych). Jego kwiaty w postaci koszyczków są wrażliwe na zmiany temperatury i zamykają się, gdy jest ciemno, aby kolejnego poranka znów się otworzyć – stąd mówi się, że jest to kwiat, który liczy dni.

Zbiór nagietka – a dokładniej jego koszyczków kwiatowych przeprowadzamy co 4-5 dni od czerwca do września, w czasie pełnego kwitnienia, zwracając uwagę, aby wybierać te o najbardziej intensywnej barwie. Zebrane koszyczki układamy do wysuszenia w ciepłych i suchych miejscach. Po zbiorze warto przyciąć roślinę na wysokość kilku centymetrów, aby przyspieszyć odrastanie rośliny.

 

Właściwości zdrowotne nagietka

Oprócz szerokiego zastosowania w kosmetyce we wszelkiego rodzaju tonikach, kremach, mydełkach czy szamponach, nagietek używany jest w branży farmakologicznej, a także od wielu lat w medycynie naturalnej w formie naparów, nalewek, herbatek czy olejków. Głównymi składnikami czynnymi nagietka są saponiny i flawonoidy, zawiera także witaminy A, C i minerały. Jego dobroczynny wpływ pomaga w problemach we wszelkiego rodzaju problemach skórnych – od uszkodzenia naskórka i wysypki skórne, poprzez pomoc w gojeniu się ran, aż po owrzodzenia, poparzenia (również odmrożenia) i stany zapalne. Możemy stosować go przy kontuzjach i urazach mechanicznych jak siniaki i stłuczenia, przy leczeniu stanów zapalnych spojówek i przemęczeniu oczu, działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie, pomaga również przy żylakach odbytu.

Stosowany wewnętrznie pomoże nam w problemach żołądkowych i przy zapaleniu dróg żółciowych, działa moczopędnie, a dzięki działaniu rozkurczowemu łagodzi bóle menstruacyjne. Ze względu na właściwości przeciwzapalne naparem z nagietka możemy płukać jamę ustną oraz gardło.

 

Przeciwwskazania do stosowania nagietka

Nagietka powinny wystrzegać się przede wszystkim osoby mające uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych, ponieważ może wywoływać silną reakcję alergiczną. Pity w formie herbatki w dużych dawkach może wchodzić w reakcję z lekami uspokajającymi, wyciszającymi i tymi działającymi na bezsenność poprzez wzmocnienie działania tych leków. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl