Dla dzieci wróg publiczny, dla innych cudowne zioło – czyli dlaczego powinniśmy pić pokrzywę?

Pokrzywa na zdrowie

O pokrzywie słów kilka

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica) jest wieloletnią rośliną z rodziny pokrzywowatych. Rośnie praktycznie na całym świecie, w Polsce występuje w stanie dzikim rosnąc na nieużytkach, polach, w lasach, rowach. Pokryta jest parzącymi włoskami, dlatego każdy, kto miał nieszczęście dotknąć tej rośliny, może nie wspominać jej zbyt dobrze.

Pokrzywa dorasta do około dwóch metrów wysokości, ze sztywnej łodygi wyrastają liście o sercowatym kształcie. Kwitnie od czerwca do września i, co ciekawe, kwiaty pokrzywy dzielimy na męskie i żeńskie, które rozróżnia się budową. Zbiór pokrzywy zaczynamy przed kwitnieniem, kiedy roślina ma już dobrze wykształcone liście. Aby uniknąć poparzeń, można zostawić całe ścięte pędy do zwiędnięcia. Z łodygi zrywamy jednokolorowe, zdrowe, nie uszkodzone liście i po opłukaniu układamy je na siatce, ręczniku lub papierze, uważając, aby nie posklejały się ze sobą. Pozostawiamy w zaciemnionym i suchym pomieszczeniu do wysuszenia.

 

Pokrzywa – właściwości lecznicze i zdrowotne

Pokrzywa posiada wiele właściwości pozytywnie wpływających na nasz organizm, stąd jej szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym (na przykład w szamponach), zielarskim, ale również gastronomicznym (coraz częściej pokrzywę możemy spotkać jako składnik dań i napojów w restauracjach). Jej liście zawierają, oprócz chlorofilu, dużo witaminy C oraz witaminy K i B, flawonoidy, garbniki, histaminę i serotoninę oraz kwasy organiczne (kwas mrówkowy, który odpowiada właśnie między innymi za uczucie parzenia, przy dotknięciu rośliny). W pokrzywie znajdziemy także lipidy i sterole, sole mineralne, potas, żelazo, mangan, cynk, selen, wapń i krzem. To właśnie wysoka zawartość witamin w pokrzywie sprawia, że jest ona niezastąpionym składnikiem w walce o zdrowe włosy (pobudza porost włosa, działa przeciwłupieżowo) i paznokcie.

Właściwości antybakteryjne pokrzywy pomogą nam przy walce z trądzikiem, ale także wspomogą funkcjonowanie takich organów jak wątroba, trzustka czy żołądek. Herbatka z pokrzywy ulży nam przy dolegliwościach z układem trawiennym – przy nieżycie jelit lub biegunce oraz przy problemach z drogami moczowymi, dzięki właściwościom odtruwającym i oczyszczającym organizm.

Co ciekawe, pokrzywa działa także przeciwbólowo – przy stanach reumatycznych, artretycznych, zapaleniach stawów czy przy kontuzjach jak naciągnięcie ścięgien. Stosowana zewnętrznie w formie okładów lub chłost całymi pędami.

 

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy

Nadmierne spożywanie pokrzywy może doprowadzić do wypłukiwania soli mineralnych z organizmu oraz reakcje alergiczne. Wystrzegać się jej powinny kobiety zmagające się ze wszelkiego rodzaju chorobami narządów rodnych, a kobiety w ciąży i chorujący na przewlekłe choroby nerek powinni zasięgnąć porady lekarskiej przed spożywaniem pokrzywy. Nie mogą stosować jej osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ pokrzywa potrafi obniżać poziom cukru we krwi.

 

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl