Dlaczego warto pić miętę? Jakie ma wartości dla zdrowia i kilka ciekawostek

Mięta na lepsze trawienie

Mięta na zdrowie!

Mięta, a właściwie to mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest rośliną z którą każdy z nas spotkał się niejednokrotnie. Rosnąca na wilgotnych i umiarkowanych podłożach jest niewymagająca w uprawie, a jej liście pomagają nam nie tylko w problemach zdrowotnych, ale także są świetnym dodatkiem w kuchni: przy przygotowywaniu deserów, napoi i koktajli a nawet obiadów. Mięta stosowana jest również w przemyśle kosmetycznym, a jej zapach niejednokrotnie towarzyszy nam przy domowych porządkach.

Można uprawiać ją zarówno w domu – w doniczce, jak i w ogródku (według niektórych źródeł wytrzymuje nawet zimowe mrozy), jest rośliną wieloletnią. Z rośliny zrywamy liście, zwracając uwagę na to, aby nie były przesuszone, podgniłe lub nagryzione przez owady i umyte przeznaczamy do wybranego przez nas celu.

 

Właściwości zdrowotne mięty

Z rośliny najczęściej wykorzystuje się liście, ale również łodygi. Na bazie tych pierwszych powstają herbatki, napary i olejki, ponieważ są zawierają substancje lecznicze takie jak mentol, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, gorycze i garbniki, są źródłem minerałów: magnezu, manganu, miedzi, żelaza, potasu, cynku, fosforu i selenu. W liściach mięty znajdziemy także witaminy: A, C, B1 i B9 (kwas foliowy) oraz wiele substancji z rodzaju przeciwutleniaczy.

Jednym z głównych zastosowań mięty, jest jej pomoc przy leczeniu problemów z układem pokarmowym – herbatki działają zbawiennie przy bólach żołądka, nudnościach oraz przy problemach trawiennych, takich jak wzdęcia, zaparcia czy niestrawność. Mają także działanie rozkurczowe i obniżają napięcie mięśni gładkich.

Olejki z mięty stosowane z gorącą wodą jako inhalacje pomocne są przy stanach zapalnych dróg oddechowych (katar, grypa), łagodzą również objawy zapalenia zatok. Wcierane bezpośrednio w skórę mogą łagodzić bóle głowy, nerwobóle i bóle mięśniowe.

Liście mięty w formie maści mają działanie przeciwzapalne, miejscowo znieczulające i przeciwświądowe. Mogą pomóc w przyspieszeniu procesu gojenia pęcherzy opryszczki.

 

Kiedy mięty należy unikać? Czyli działania niepożądane

Jak każdy produkt spożywany w nadmiernej ilości, tak i picie naparu z mięty w dużych ilościach ma skutek uboczny – może działać przeczyszczająco. Więcej działań niepożądanych powoduje olejek z mięty, który w nadmiernym stężeniu może być drażniący, natomiast przedawkowanie kropli żołądkowych (na bazie mięty) może wywołać wymioty, biegunkę, powodować senność, zaburzenia równowagi, ospałość i apatię.

 

Rodzaje mięty

Oprócz najbardziej rozpoznawalnej odmiany mięty opisanej powyżej (mięty pieprzowej), możemy także spotkać się z miętą zieloną, stosowaną przy produkcji past i gum do żucia oraz z mięta polną, wykorzystywaną przy problemach trawiennych.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl