Czystek – jak wpływa na nasz organizm?

czystek na zdrowie

Czystek (łac. Cistus incanus) jest niewielkim, zimnozielonym krzewem z rodziny czystkowatych, dziko rosnącym na południu Europy – głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego. W Polsce występuje tylko w uprawach kontrolowanych.

Stosowany już w starożytności obecnie przeżywa „drugą młodość”, ponieważ co raz więcej osób odkrywa jego pozytywny wpływ na organizm.

Prozdrowotne właściwości czystka

Czystek stanowi cenne źródło polifenoli roślinnych (naturalnych przeciwutleniaczy), w szczególności flawonoidów takich jak kwercetyna, kemferol czy mirycetyna. Zawiera kwasy tłuszczowe, garbniki, witaminy oraz terpeny i fitohormony.

Dzięki wysokiej zawartości polifenoli działających antyoksydacyjnie, czystek może pomagać w zmniejszaniu ryzyka występowania chorób układu krążenia, hamowaniu powstawania stanów zapalnych i nowotworów oraz działać wspomagająco na spowolnienie procesów starzenia. Działanie antyoksydacyjne rośliny może poprawiać kondycję skóry oraz wspierać leczenie chorób dermatologicznych.

Czystek działa także przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo, dzięki czemu wspiera nasz organizm w budowaniu ogólnej odporności oraz może być pomocny w walce ze wszelkiego rodzaju infekcjami – na przykład dróg oddechowych (przeziębienia, grypy) poprzez zmniejszenie nasilenia objawów i skrócenie czasu trwania choroby.

Spożywanie naparu z czystka może pomóc w schorzeniach układu pokarmowego, poprzez zmniejszanie stanów zapalanych oraz ochronie błony śluzowej żołądka przed drobnoustrojami. Dodatkowo, czystek przyspiesza przemianę materii, a dzięki działaniu detoksykacyjnemu wspiera usuwanie toksyn z organizmu.

Czystek działa nie tylko wewnętrznie – picie naparu, ma także działanie zewnętrzne: może zmienić zmianę zapachu wydzielin ciała (dlatego polecany jest osobom, które mają problem z nieprzyjemnym zapachem potu), może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej (działa wspomagająco na wybielanie zębów) a także działa odstraszająco na kleszcze.

Przeciwwskazania do stosowania czystka

Przeciwwskazaniem do stosowania rośliny jest przede wszystkim jest uczulenie na czystek. Pomimo braku przeciwskazań do picia czystka u dzieci i kobiet w ciąży, należy przed wprowadzeniem go do regularnej diety skonsultować się z lekarzem (w szczególności jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki).

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl