Jakie rodzaje obiektów noclegowych występują w Polsce?

Baza noclegowa – to bardzo ogólna nazwa dla wszystkich miejsc, które świadczą usługi noclegowe w Polsce. Stanowi jeden z podstawowych elementów zagospodarowania turystycznego – tak przynajmniej brzmi z definicji. Taka baza może zawierać zarówno prywatne kwatery gdzie właściciele większych domów udostępniają swoje pokoje lub wręcz całe piętra dla podróżników (oczywiście odpłatnie) a kończąc na dużych hotealch, które oferują kompleksowe i luksusowe usługi, nie tylko noclegowe ale również gastronomiczne, rekreacyjne, spędzania czasu wolnego itp.

Natomiast w świetle prawa polskiego wyróżniamy kilka kategorii obiektów, wchodzących w skład bazy noclegowej:

  • Hotele – kategoryzowane od 1 do 5 gwiazdek, położone głównie w zabudowie miejskiej, chociaż w miejscowościach turystycznych można je często znaleźć na obrzeżach. Dysponują co najmniej 10 pokojami (w większości są to pokoje 1- oraz 2-osobowe). I tak jak pisaliśmy wyżej, takie obiekty mogą świadczyć bardzo szeroki wachlarz usług, które na ogół można znaleźć albo na stronie internetowej albo w katalogu.
  • Motele – zazwyczaj znajdują się przy drogach. Motele oprócz świadczeniem usług hotelarskich, świadczą także usługi motoryzacyjne oraz parking. Obiekty tego rodzaju muszą posiadać co najmniej 10 pokoi. Każdy motel musi także świadczyć usługi gastronomiczne.
  • Pensjonaty – zdecydowanie mniejsze od większości hoteli, świadczą usługi hotelarskie połączone z całodziennym wyżywieniem, często na bardzo wysokim poziomie, porównywalnym do luksusowych wnętrz hoteli. Pensjonaty powinny dysponować co najmniej 7 pokojami.
  • Kempingi (campingi) – jest to teren strzeżony, który pozwala na nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych oraz przyczepach samochodowych. Kempingi powinny być wyposażone w urządzenia sanitarne, gastronomiczne oraz rekreacyjne. Na takim terenie Goście mają możliwość przyrządzania posiłków oraz parkowania pojazdów samochodowych.
  • Domy wycieczkowe – takie obiekty noclegowe znajdują się na obszarze zabudowanym lub w pobliżu zabudowy. Domy wycieczkowe muszą posiadać co najmniej 30 miejsc noclegowych. Takie domy dostosowane są do samoobsługi klientów oraz świadczą minimalny zakres usług związany z pobytem Gości. Dom wycieczkowy musi posiadać przynajmniej jedną placówkę gastronomiczną.
  • Pola biwakowe – są to wydzielone miejsca położone w terenie zadrzewionym. Obiekty noclegowe tego rodzaju są niestrzeżone, oznakowane oraz ogrodzone prowizorycznie i umożliwiają nocleg turystom w namiotach. Pola biwakowe muszą zapewnić Gościom punkty poboru wody pitnej, podstawowe urządzenia sanitarne, a także tereny rekreacyjne.
  • Schroniska młodzieżowe – są to obiekty przeznaczone do indywidualnej oraz grupowej turystyki młodzieżowej. Przystosowane są one dl samoobsługi Gości. Schronisko młodzieżowe to placówka zlokalizowana w samodzielnym budynku lub w wydzielonej części budynku.
  • Schroniska – znajdują się poza obszarem zabudowanym, przy szlakach turystycznych. Obiekty noclegowe tego typu świadczą minimalny zakres usług związanych z pobytem Gości. Schroniska powinny posiadać przynajmniej jedną placówkę gastronomiczną.
  • Szkolne schroniska młodzieżowe – takie schroniska są placówką oświatowo-wychowawczą umożliwiającą rozwijanie zainteresowań, a także korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego.



Oprócz wyżej wymienionych obiektów wyróżnić można także następujące obiekty noclegowe zbiorowego zakwaterowania wg GUS:

  • Ośrodek wczasowy – jest to obiekt lub zespół obiektów noclegowych, który jest przeznaczony i przystosowany tylko do świadczenia usług związanych z wczasami
  • Ośrodek kolonijny – podobnie jak w przypadku ośrodka wczasowego to obiekt lub zespół obiektów noclegowych, który zajmuje się wyłącznie usługami związanymi z koloniami.
  • Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy – dostosowany jest do organizacji kurów, szkoleń, zjazdów, konferencji, itp.
  • Dom pracy twórczej – jest to obiekt noclegowy, który zapewnia właściwe warunku do wykonywania pracy twórczej, a także wypoczynku twórców. Dom pracy twórczej wykorzystywany jest także, głównie przez rodziny twórców, jako ośrodek wczasowy.
  • Domki turystyczne, czy też zespół ogólnodostępnych domków turystycznych to budynki, które posiadają nie więcej niż cztery pokoje.
  • Zakłady uzdrowiskowe – takie obiekty noclegowe znajdują się na terenie uzdrowiska, wykorzystując przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych naturalne zasoby lecznicze uzdrowiska. Obiekty tego typu świadczą również usługi noclegowe.
  • Kwatery agroturystyczne – są to pokoje mieszkaniowe, a także budynku gospodarcze, które są własnością rolników. Wynajmowane są one turystom na noclegi za opłatą.
  • Pokoje gościnne – to umeblowane pomieszczenia oraz lokale w mieszkaniach i domach osób fizycznych lub prawnych, które wynajmowane są turystom na noclegi za opłatą.

Kompleksowy przegląd takich miejsc z podziałem na regiony, klasę obiektu, rodzaj usługi i wiele innych znajdziesz w naszym portalu VisitON noclegi w Polsce który działa na rynku od 2016 roku i który ma w swojej bazie tysiące opcji na spędzenie wypoczynku właśnie w Polsce.

Więcej wartościowych informacji możesz znaleźć również w naszym głównym portalu turystycznym Visiton, który skupia oferty na noclegi w Polsce. Wygodna wyszukiwarka, możliwość wyszukiwania po obszarze i wiele innych nowości. Dodatkowo, Visiton posiada rozwinięty dział “porad” gdzie można znaleźć wartościowe artykuły szerzej opisujące zagadnienia opisane tutaj. Wejdź i przekonaj się.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl