Jakie sauny znajdują się na polskim rynku? – wszystko o saunach, cz. III ostatnia

Jakie sauny znajdują się na polskim rynku?

Według klasyfikacji Polskiego Towarzystwa Saunowego wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje saun, które różnią się zarówno wilgotnością jak i panującą wewnątrz temperaturą.

Najgorętszą i najmniej wilgotną jest – jak wskazuje nazwa – sauna sucha, zwana też fińską. Panujące tu temperatury wahają się w przedziale od 60 do 110 stopni Celsjusza, a wilgotność nie powinna przekraczać 15%. W saunie suchej siedziska i ich oparcia wykonane są z drewna, a piec ogrzewa kamienie.

Odrobinę chłodniejszą, bo z temperaturą maksymalnie 65 stopni, jest natomiast sauna mokra. Tu też, zgodnie z nazwą, jest dość… mokro. Wilgotność powietrza może dochodzić do 40%. Wnętrzem jest łudząco podobna do sauny suchej z tym wyjątkiem, że dodatkowo znajdziemy tu dozownik wody na kamienie lub generator pary podnoszący wilgotność.

Najzimniejszą i najbardziej wilgotną z saun jest sauna parowa, zwana też łaźnią. Pomimo temperatury niższej o połowę w porównaniu do sauny suchej, wielu z saunujących rezygnuje z pobytu tutaj, ponieważ wilgotność sięgająca 100% sprawia im kłopoty. W saunie parowej, siedziska są ceramiczne lub wykonane z tworzyw sztucznych a odpowiednią wilgotność zapewniają generatory pary wodnej.

Ostatnią z „podstawowych” rodzajów saun jest sauna infrared. Temperatura i wilgotność w niej panująca jest prawie taka sama jak wszędzie na około, ponieważ głównym elementem grzewczym są promienie podczerwone, które wnikają bezpośrednio w głąb ciała. Tak jak w saunie suchej, wnętrze sauny infrared jest wykonane z drewna.

W klasyfikacji Polskiego Towarzystwa Saunowego wyróżniono jeszcze inne rodzaje saun, wywodzące się z podstawowych:

Sauna solna o temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza i wilgotności 10-15%. Jest to sauna sucha z blokami soli w ścianach.

Sauna kamienna o temperaturze 50-65 stopni Celsjusza i wilgotności 20-40%. Jest to sauna mokra z kamiennymi siedziskami i oparciami, w której para wytwarzana jest przez nagrzane kamienie zanurzane w wodzie.

Ruska bania o temperaturze 50-65 stopni Celsjusza i wilgotności 40-60%. Jest to kolejna sauna mokra, w której używa się witek do biczowania lub wachlowania. Zazwyczaj ruska bania występuje w formie zewnętrznego domku.

Biosauna o temperaturze 50-65 stopni Celsjusza i wilgotności 20-40%. Sauna mokra, w której wykorzystuje się olejki eteryczne do aromaterapii i kolorowe oświetlenie do koloroterapii.

Sauna ziołowa o temperaturze 45-55 stopni Celsjusza i wilgotności wahającej się od 40 do 80%. W tym rodzaju sauny wykorzystywane są rozpylane wraz z parą wodną olejki eteryczne lub wywary z ziół.

Caldarium, czyli sauna parowa o temperaturze 40 do 45 stopni Celsjusza i wilgotności 20-40%. Tu wykorzystuje się olejki eteryczne do aromaterapii oraz kolorowe oświetlenie do koloroterapii.

Jak długo powinniśmy przebywać w saunie?

To, jaki jest czas przebywania w saunie zależy od tego, jak bardzo jesteśmy „zaawansowani” w rytuałach saunowych. Optymalnym czasem dla przeciętnego organizmu człowieka jest 5 do 15 minut, dlatego osoby, które wchodzą do sauny po raz pierwszy powinny trzymać się dolnej granicy tego przedziału. Stali bywalcy mogą pozwolić sobie nawet na 20 minut seansu, jednak zawsze należy zwracać uwagę na to, jak na zmianę temperatury i wilgotności reaguje nasze ciało.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Niestety, sauna nie jest miejscem, z którego każdy z nas może skorzystać. Istnieje wiele przeciwwskazań do korzystania z niej, a wśród nich są:

  •  ciąża lub miesiączka,
  •  epilepsja,
  •  zaburzenia krzepnięcia krwi,
  •  miażdżyca,
  •  stany pozawałowe i/lub choroba wieńcowa,
  •  nowotwór,
  •  choroby zakaźne,
  •  gruźlica,
  •  choroby nerek i wątroby
NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl