Jedne z chyba najbardziej znanych orzechów w Polsce (wszak możemy je hodować we własnym ogrodzie) to orzechy włoskie właśnie. Dostępne w sklepie w formie pełnej – jeszcze w łupinach, jak również już bez nich, są niesamowicie zdrową przekąską, pomimo zawartości dużej ilości kalorii.
Zdrowie ukryte w orzechu
Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, orzechy mogą pomóc obniżyć poziom tak zwanego „złego” cholesterolu, działać przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, a także wspomóc regulację ciśnienia krwi. Warto wspomnieć, że już kilka sztuk pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 – jest to więc idealny zamiennik dla osób które nie mogą, bądź też nie chcą spożywać ryb.
Dzięki obecności kwasu lanolinowego (a także dzięki wspomagającym go magnezie i kwasie foliowym), orzechy włoskie mają korzystny wpływa na działanie układu nerwowego, dlatego wskazane są wszystkim tym, którzy cierpią na kłopoty ze snem, zmagają się z przemęczeniem, stresem lub nadpobudliwością. Zawarty w nich fosfor, wysoka zawartość kwasów OMEGA- 3 i witamin z grupy B poprawia pracę mózgu: wspomaga pamięć, uwagę i koncentrację.
Włączone do diety mogą wspomagać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, a także wpływać pozytywnie na wygląd cery i włosów.
Warto nadmienić, że nie tylko nasiona orzecha włoskiego mają zastosowanie w kuracjach prozdrowotnych. Liście orzecha włoskiego mogą być stosowane pomocniczo w schorzeniach skóry: w stanach zapalnych lub przy kuracjach mających na celu zmniejszenie potliwości.
Orzechy włoskie – wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gramów:
- Wartość energetyczna: 654 kcal
- Białko – 15,23 g
- Tłuszcz-65,21 g
- Węglowodany – 13,71 g
- Błonnik – 6,7 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 6,126 g
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 8,933 g
- Kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 47,174 g
Witaminy:
- Witamina C – 1,3 mg
- Tiamina – 0,341 mg
- Ryboflawina – 0,15 mg
- Niacyna – 1,125 mg
- Witamina B6 – 0,537 mg
- Kwas foliowy – 98 µg
- Witamina A – 20 IU
- Witamina E – 0,7 mg
- Witamina K – 2,7 µg
Minerały:
- Wapń – 98 mg
- Żelazo – 2,91 mg
- Magnez – 158 mg
- Fosfor – 346 mg
- Potas – 441 mg
- Cynk – 3.09 mg
- Sód – 2 mg