Szyszki chmielu – samo zdrowie, nie tylko w postaci piwa :)

zdrowotne właściwości szyszek chmielu

Chmiel zwyczajny (łac. Humulus lupulus) jest wieloletnią rośliną z rodziny konopiowatych, uprawianą w strefie umiarkowanej jak i na półkuli północnej: zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej oraz Azji Środkowej. W Polsce chmiel rośnie w miejscach nieuczęszczanych przez ludzi: w zaroślach, lasach, nad rowami. Głównym zastosowaniem, z którzy kojarzony jest chmiel to oczywiście produkcja piwa, natomiast roślina ta ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Chmiel jest rośliną pnącą i potrafi osiągać długość (według różnych przekazów) od sześciu do dziewięciu metrów. Głównym surowcem pozyskiwanym z tej rośliny są jej szyszki, z których produkuje się pomarańczowy, lepki proszek, nazywany lupuliną. W jego składzie znajduje się olejek eteryczny, który odpowiada za swoisty posmak i zapach rośliny. Szyszki chmielu bogate są również we flawonoidy (ksantohumol, izoksantohumol, kemferol, kwercetyna, rutyna), garbniki, aminokwasy i choinę.

 

Właściwości zdrowotne chmielu

Wspomniane wyżej składniki sprawiają, że chmiel ma wiele właściwości prozdrowotnych, wśród których najbardziej znanymi są działania uspokajające, przeciwbólowe, przeciwzapalne i nasenne. Kolejnym z nich, są silne właściwości antyoksydacyjne – według źródeł szyszki chmielu są czterokrotnie skuteczniejsze niż witamina C. Działają także antywirusowo, antygrzybicznie i antybakteryjnie, a nawet antynowotworowo. Chmiel pomoże nam w zapobieganiu chorobie Alzheimera i chorobie Parkinsona, posłuży także przy zapobieganiu próchnicy. Złagodzi uporczywe objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca i obniżone libido oraz wspomoże trawienie, dzięki gorzkim substancjom pobudzającym wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny.

Chmiel przyjmować możemy w formie ziołowych preparatów dostępnych bez recepty – to w tej postaci będzie naszym wsparciem w walce z bezsennością, dolegliwościach lękowych czy zdenerwowaniu. Znajdziemy go także w drogeriach, jako składnik wielu kosmetyków – kremów przeciwzmarszczkowych, kremów pomagających w walce z trądzikiem, balsamów poprawiających wygląd skóry czy różnego rodzaju szamponów.

 

Czy chmiel jest dla wszystkich? Przeciwskazania do stosowania chmielu.

Preparaty zawierające chmiel mogą powodować nadmierną senność, dlatego należy uważać, aby po jego zastosowaniu nie wsiadać za kierownicę oraz nie obsługiwać urządzeń mechanicznych. Warto również podkreślić, że chmielu nie można stosować jednocześnie z syntetycznymi lekami uspokajającymi.

Chmielu powinny unikać także dzieci do dwunastego roku życia, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby uczulone na tę roślinę.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl