Skrzyp polny na poprawę cery, na skórę, na włosy, na wszystko!

Skrzyp Polny

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to jedna z najstarszych roślin występujących na Ziemi. Można go spotkać w całej Europie, Ameryce Północnej, północnej części Afryki oraz częściowo w Azji. Rośnie pospolicie na wilgotnych polach i łąkach, przydrożach, skarpach kolejowych i rowach – często uważany jest za ciężki do pozbycia się chwast.

Skrzyp polny wyglądem przypomina nieco miniaturową choinkę lub jodełkę (stąd jedna z jego nazw potocznych). To właśnie te przypominające choinkę pędy zbieramy od połowy lipca do końca sierpnia kiedy ich wysokość osiągnie około 40 centymetrów. Zebrane pędy suszymy jak każdą inną roślinę – w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu, a po wysuszeniu otrzymujemy składnik pomocny w wielu dolegliwościach zdrowotnych, ale również pielęgnacyjnych.

 

Jak skrzyp polny działa na skórę? Czyli właściwości skrzypu  i jego zastosowanie

Ziele skrzypu polnego zawiera największą ilość łatwo przyswajalnej krzemionki, a także cenne flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne (askorbinowy, jabłkowy, krzemowy, szczawiowy) i sole mineralne. Znajdziemy tu żelazo, mangan, kobalt, sole potasu, wapń, fosfor i witaminę C.

Kiedy słyszymy „skrzyp polny” pierwsze co przychodzi nam na myśl to wszelkiego rodzaju preparaty poprawiające kondycję włosów i paznokci – od szamponów na ograniczenie wypadania włosów, odżywek wzmacniających i płukanek aż po suplementy diety zawierające tę roślinę. Za dobroczynne działanie w tej strefie odpowiada w skrzypie krzem, który wspomaga naturalną produkcję kolagenu w naszym organizmie.

Pozostając przy problemach skórnych – skrzyp wykazuje pozytywne działanie przy problemach z nadmierną potliwością, gdyż regularne picie herbatki z tej rośliny wspomoże proces usuwania potu wraz z moczem, zamiast przez skórę. Skrzyp wspomoże także regenerację skóry po uszkodzeniach, oparzeniach czy stanach zapalnych, złagodzi objawy łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry.

Dzięki działaniu moczopędnemu skrzyp polny dobrze sprawdza się też jako środek wspomagający leczenie schorzeń nerek i dróg moczowych, może wykazywać pozytywne działanie w przypadku kamicy moczanowej czy skazy moczanowej, jest pomocny przy oczyszczaniu organizmu z toksyn i wspiera przemianę materii.

Herbaty lub suplementy diety zawierające skrzyp będą również naszym sprzymierzeńcem w walce z nerwami, stresem i bezsennością, ponieważ zadziałają uspokajająco.

 

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny każdorazowo skonsultować z lekarzem przyjmowanie preparatów z dużą ilością skrzypu, natomiast wystrzegać się go powinny przede wszystkim osoby z chorobami układu moczowego oraz chorobami układu krążenia w zaawansowanym stadium. Należy pamiętać, że nadmierne stosowanie skrzypu może prowadzić do niedoborów witaminy B1.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl