Naturalny lek na krwawienie i drobne rany, czyli o krwawniku

krwawnik

Czym jest krwawnik

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny astrowatych, którą można znaleźć na całym świecie. W Polsce najczęściej pospolicie rośnie na łąkach, pastwiskach i w lasach, ale spotkać można ją również w ogrodach. Dorastająca do około 80 – 100 centymetrów wysokości łodyga zakończona jest kwiatostanami złożonymi z pojedynczych koszyczków białawego koloru. Kwitnienie krwawnika przypada na końcówkę lata i trwa aż do jesieni (od lipca do października). Cała roślina ma charakterystyczny, silny zapach.

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są w przypadku krwawnika kwiaty oraz liście. Zbieranie w czasie kwitnienia, umiejscowione w zacienionym i przewiewnym miejscu, po wysuszeniu są doskonałym materiałem do produkcji herbat, nalewek czy olejków, działających zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie (jako okłady na skórę).

 

Krwawnik i jego zastosowanie

Prozdrowotne właściwości krwawnik zawdzięcza wielu cennym substancjom w nim zawartym, wśród których znajdują się między innymi: olejek eteryczny, garbniki, seskwiterpeny i flawonoidy kwasy organiczne i sole mineralne, witaminy A, C i K oraz wiele innych. Jego „obszary specjalizacji” to działanie ograniczające krwawienie (stąd nazwa krwawnik), działanie antybakteryjne, wspomagające walkę z dolegliwościami przewodu pokarmowego i trudnym miesiączkowaniem, działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.

Dzięki swoim właściwościom ograniczającym krwawienie, krwawnik znany był już w czasach średniowiecza – przykładany do wojennych ran lub stosowany jako napar do ich obmywania. Dziś, roślina dodawana jest do produktów wspomagających gojenie się drobnych ran lub zadrapań. Dzięki działaniu antyseptycznemu i ściągającemu jest pomocna w stanach zapalnych skóry. Może również pomóc przy łagodzeniu i hamowaniu reakcji alergicznych.

Krwawnik pomocny będzie również przy problemach gastrycznych – napar z krwawnika lekarskiego pobudza trawienie, poprawia perystaltykę jelit, pomaga przy wzdęciach i kolkach.

Krwawnik potrafi złagodzić bóle menstruacyjne, redukuje też trudne objawy menopauzy. Pomaga leczyć stany zapalne kobiecych obszarów intymnych.

 

Przeciwskazania do stosowania krwawnika

Spożywanie nieprzetworzonej rośliny lub nadużywanie przetworów z krwawnika może ryzykować zatruciem, które objawia się jako ból głowy, oszołomienie lub wysypka. Krwawnika powinny wystrzegać się kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej dwunastego roku życia.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl