Mniszek lekarski
Mniszek lekarski, nazywany także mniszkiem pospolitym (łac. Taraxacum officinale) to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych, występująca w strefach umiarkowanych Europy, Ameryki i Azji. W Polsce mniszek rośnie przede wszystkim dziko i jest uznawany za niemile widziany chwast, który w szybkim tempie potrafi rozrosnąć się na sporym obszarze.
Wiele publikacji na temat mniszka błędnie opisuje mniszek, jakoby był to synonim mlecza. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jedyne, co mają ze sobą wspólnego – to bardzo podobny wygląd. Mniszek, mimo, że jest powszechnie traktowany jako chwast – posiada wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, mlecz natomiast to zwykły chwast.
Jak odróżnić mniszek lekarski od mlecza?
Pomimo wizualnego podobieństwa na pierwszy rzut oka, mniszek łatwo jest odróżnić od mlecza. Tym co wyraźnie wskazuje na to, z jaką rośliną mamy do czynienia jest łodyga: mlecz ma jedną, grubą łodygę, która rozdziela się na pędy, natomiast mniszek posiada jedną lub więcej łodyg, które wyrastają bezpośrednio z ziemi (korzenia). Kwiaty w przypadku mlecza rosną na rozdzielonych pędach, w mniszku na jednej łodydze znajduje się jeden kwiat.
Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego
W ziołolecznictwie wykorzystuje się praktycznie każdą część rośliny: łodygi i korzenie wykorzystywane są w produkcji naturalnych preparatów leczniczych, kwiaty natomiast mogą posłużyć jako domowej produkcji napary i herbatki.
Mniszek lekarski ma bardzo wszechstronne działanie: wyciąg z dolnych części rośliny potrafi pobudzić wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dzięki czemu może wspomóc trawienie. Ma działanie moczopędne oraz dzięki obecności inuliy wspomaga odchudzanie (poprzez ograniczenie łaknienia) i spowalnia wchłanianie cukru i wspomaga regulację gospodarki węglowodanowej. Wspomaga odporność i wpływa pozytywnie na regulację cyklów miesiączkowych dzięki zawartości flawonoidów i kwasu foliowego. Stosowany zewnętrznie może pomóc w problemach skórnych takich jak brodawki i kurzajki, wspomaga wzrost włosów, zmniejsza łupież i redukuje przetłuszczanie się włosów. Działa także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Przeciwwskazania do stosowania mniszka lekarskiego
Mniszka nie powinny stosować osoby uczulone na tę roślinę (może wywoływać reakcje alergiczne), cierpiące na choroby nerek, niedrożność dróg żółciowych i jelit, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz kamicę żółciową. Powinny go unikać również kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią.