Dziurawiec Zwyczajny, a jednak niezwykły. Czyli jakie zdrowotne właściwości ma to wyjątkowe zioło

Dziurawiec na lepsze ciśnienie krwi

Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina pospolicie rosnącą na łąkach, polanach i skrajach lasów. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym małym kropkom na liściach, które przy właściwym oświetleniu przypominają dziurki. Nie są to jednak otworki, a zbiorniczki zawierające lotne olejki eteryczne. Dziurawiec nazywany jest także zielem św. Jana, ponieważ według ludowych porzekadeł swoje kwitnienie zaczyna właśnie w noc świętojańską.

Zbiór dziurawca zaczynamy tuż po jego kwitnieniu – obcinając roślinę w około 2/3 jej długości (1/3 części rośliny zostawiamy nad ziemią) i wiążąc w niewielkie pęczki, odwieszamy w zacienione, przewiewne miejsce do wyschnięcia. Przy ścinaniu rośliny należy uważać, aby nie zebrać roślin przekwitniętych lub chorych, ponieważ możemy w ten sposób stracić cały nasz susz.

 

Dziurawiec i jego zastosowanie

Prozdrowotne właściwości dziurawca wykorzystywane są zarówno w domowych apteczkach jak i medycynie konwencjonalnej. Roślina zawiera wiele cennych składników, takich jak hypercyna i jej pochodne, flawonoidy – hiperozyd (działający moczopędnie), a także pochodne floroglucyny, procyjanidyny, garbniki, fenolokwasy i wspomniane już we wstępie niewielkie ilości olejku eterycznego. Znaleźć tu także można sole mineralne, cukry, pektyny, choliny oraz witaminę A i C.

Dziurawiec działa zbawiennie na wiele dolegliwości. Dzięki działaniu rozkurczowemu na mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym może przynieść ulgę w niedyspozycjach gastrycznych: w schorzeniach dróg żółciowych i żołądka, w stanach zapalnych błony śluzowej jelit i żołądka, a także przy zmniejszonym wydzielaniu soków trawiennych, braku apetytu, bólach brzucha, biegunce, wiatrach i wzdęciach.

Zawarta w dziurawcu hypercyna, hamująca rozkład serotoniny pomaga w „polepszeniu” naszego nastroju – działając uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Jest pomocna w stanach zmęczenia, niechęci, niepokoju, zaburzeniach równowagi nerwowej czy w stanach wyczerpania umysłowego. Herbatkę z dziurawca mogą pić także dzieci, u których występują lęki nocne.

Dziurawiec można przyjmować doustnie – w formie herbatek czy nalewek, oraz zewnętrznie (naskórnie) w formie olejków.

 

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Stosując napary lub olejki z dziurawca należy zwrócić szczególną uwagę na… słońce. Zawarta w roślinie hyperycyna zwiększa wrażliwość na światło słoneczne i może prowadzić do uczuleń słonecznych i oparzeń u osób z jasną karnacją.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl