Polacy coraz gorzej śpią, to fakt. Coraz więcej zapytań w wyszukiwarkach odnosi się do polepszenia komfortu naszego nocnego wypoczynku, a co za tym idzie – w Internecie można znaleźć już mnóstwo na temat porad na temat zdrowego snu: co robić przed snem, co robić zaraz po przebudzeniu czy jak zachować rytm dobowy w równowadze.
To jak jesteśmy wypoczęci wpływa na całokształt naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Od dobrego wyspania zależy przecież poziom naszej koncentracji, to jak reagujemy na różne bodźce, jak widzimy różne rzeczy, a nawet to, w jaki sposób działa nasz układ trawienny. Do tego dochodzą problemy naszego najbliższego otoczenia – stres związany z pracą, rodziną (zarówno tą bliską jak i daleką), dla wielu również dzieci (ich problemy i problemy związane z nimi samymi), czy też problemy zdrowotne.
Problemy dnia codziennego wpływają na zdrowy sen
Ostatnie lata dołożyły oliwy do ognia. Pojawienie się pandemii COVID-19 było dla wielu ogromnym ciosem. Niektórzy stracili pracę przez konieczność ograniczeń budżetowych, a co za tym idzie, niepewność tego co będzie jutro. Ci, którzy pracę zachowali mogli martwić się tym „kto będzie następny”, przejąć dodatkowe obowiązki brakujących osób lub zmienić swój tryb życia na pracę zmianową albo pracę zdalną. Wydawać by się mogło, że praca zdalna będzie stanowiła ułatwienie życia wielu osobom. Szybko się jednak okazało, że taka praca rozwiązuje niektóre problemy, ale potrafi przysporzyć nowych. Człowiek jest jednak zwierzęciem stadnym i izolacja potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie (im bardziej ktoś brnie w stronę ekstrawertyzmu, tym izolacja gorzej na niego wpłynie). Problemy technologiczne na początku pandemii również pozostawiły swoje piętno – nie byliśmy gotowi na takie uzależnienie od technologii. Czy to już koniec? Skądże znowu – w 2022 nastąpił wybuch wojny w Ukrainie, który poruszył cały świat i sprawił, że po krótkim oddechu związanym z zakończeniem pandemii, znowu poczuliśmy strach. W ślad za wojną, rosnące ceny produktów i usług uderzyły w nas ze zdwojoną siłą, to z kolei przyczyniło się do kolejnych negatywnych emocji.
Stres jest wrogiem każdego. Powyższe czynniki (i zapewne wiele innych) znacząco przyczyniły się do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a w tym problemów ze snem, o którym właśnie będzie mowa po tym przydługim wstępie.
Regeneracja kluczem dla zdrowia
Każdy specjalista, do którego byśmy się nie udali, zgodnie stwierdzi, że na pewnym etapie musimy zregenerować organizm poprzez sen. Spośród licznych porad omawiających to, w jaki sposób zdrowo spać, możemy znaleźć sugestię aby zmienić otoczenie. Przyczyny takiej rady są dwie – po pierwsze, najbliższe otoczenie może przypominać nam o codzienności (a wiec również o problemach z nią związanych) czy o pracy. Zmiana miejsca pozwoli na spojrzenie na sprawy nieco inaczej lub pozwoli przynajmniej na chwilę na zapomnienie o tym co ciąży nam w głowie. Drugą przyczyną, powiązaną głównie z dużymi aglomeracjami – jest smog. Negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie i komfortowy sen jest znaczący. Dlatego właśnie jeśli zmieniać otoczenie, to powinniśmy się zastanowić nad miejscem, gdzie możemy wypocząć nie tylko od naszej codzienności, ale również z dala od smogu.
Zapotrzebowanie na taką regeneracyjną ucieczkę możemy znaleźć w miejscowościach o walorach uzdrowiskowych, turystycznych i resortowych. To właśnie tam znajdują się obiekty, które odpowiadają na potrzeby przemęczonego i niewyspanego społeczeństwa, oferując:
Cichą okolicę
Na zdrowy sen i samopoczucie składa się to nie tylko to, czego doświadczamy w nocy. Jeśli na co dzień otacza nas hałas, prędzej czy później odbije się to na naszej psychice. W wielu poradnikach przeczytamy, że medytacja i wyciszenie organizmu, nawet takie, które nie zdarza się codziennie, może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Wyruszając więc w podróż warto więc wybrać takie miejsce, gdzie będziemy mogli doświadczyć szumu morskich fal, ciszy lasu, swobodnego świstu wiatru na polach, piękna górskich krajobrazów czy tafli spokojnego jeziora.
Spokój i ciszę w nocy
Dobrej jakości hotele i pensjonaty to gwarancja grubych ścian i (często) dźwiękoszczelnych drzwi. To także nadzór nad porządkiem i przestrzeganiem ciszy nocnej. Dodatkowo, dzięki infrastrukturze hotelowej jak bary, kluczy nocne czy dyskoteki, możemy być spokojni, że za ścianą sąsiad nie urządzi nam prywatki do czwartej nad ranem. Tutaj warto także zadać sobie pytanie: jak grube ściany mamy w naszych mieszkaniach? Czy słyszymy jak sąsiad kicha za ścianą? Jak blisko okna znajduje się nasz dom? Czy nasz sąsiad lubi kosić trawnik o 6 rano?
Dodatkowe udogodnienia
Codzienność to gonitwa: od zerwania się rano, poprzez szybkie śniadanie dla siebie i rodziny, wyjście do pracy, korki, planowanie obiadu, zakupy, powrót… ogólny pęd za wydawać by się mogło prostymi rzeczami. Wybierając krótszy (lub dłuższy) wyjazd w odpowiednie miejsce robimy w naszej głowie wielkie STOP: wstajemy o której chcemy, nie martwiąc się o plan dnia: śniadanie jest gotowe w restauracji nieopodal, możemy wybrać się na spokojny spacer, poświęcić czas na nasze hobby, a wieczorem usiąść z lampką wina lub filiżanką herbaty przy książce.