Zamek w Malborku

Atrakcje Malborka

Miejsce, które każdy pasjonat historii powinien zobaczyć – czyli zamek w Malborku

W położonym na północy Polski Malborku, tuż przy brzegu Nogatu, znajduje się największa na świecie pod względem powierzchni, bo zajmująca ponad 21 ha, twierdza. Budowę jednej z najpotężniejszych budowli obronnych w Europie rozpoczęli w 1274 r. Krzyżacy, którzy doceniając strategiczne i obronne walory wybranej przez siebie lokalizacji, przenieśli do niej w 1309 r. z Wenecji swą stolicę. Znajdujący się w „Grodzie Maryi” kompleks zamkowy („Marienburgu”) była wielokrotnie oblegany i dewastowany. Największemu zniszczeniu uległ podczas II wojny światowej po której przez pewien czas planowano jego rozbiórkę. Na szczęście, zamiast zburzyć dzieło krzyżackich rąk, zaczęto je odbudowywać, a co za tym idzie: odtwarzać twierdzę, która szybko stała się jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wysiłek sztabu ludzi pracującą nad odbudową zamku przyczynił się nie tylko do jego stale rosnącej popularności,  która została wyrażona m. in. przez uznanie kompleksu za jeden z siedmiu cudów Polski, ale również do wpisania go w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na odwiedzenie malborskiego, składającego się z 3 części zespołu zamkowego (Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego) należy przeznaczyć cały dzień. Jest w nim tyle do zobaczenia, że aby najpełniej skorzystać z oferowanych  w krzyżackich murach atrakcji, należy wykupić bilet z usługą przewodnicką.

Zamek Niski (Podzamcze) jest najbardziej rozległym terenem kompleksu. Na jego terenie znajdowały się udostępnione dziś zwiedzającym liczne pomieszczenia gospodarcze (magazyny, kuźnie, zbrojownię – tzw. Karwan, stajnię na 400 koni, browar) oraz kaplica św. Wawrzyńca  Z Podzamcza do Zamku Średniego przechodzi się przez strzeżoną niegdyś i zaopatrzoną w częściowo zwodzony most bramę. W tej części twierdzy znajdują się m. in.: dziedziniec na którym stoją cztery wylane z brązu figury Wielkich Mistrzów Krzyżackich (Hermanna von Salza, Zygfryda von Feuchtwangena, Winrycha von Kniprode oraz Albrechta Hochenzollerna), mogący pomieścić 400 osób Wielki Refektarz, zaopatrzony w centralne ogrzewanie Pałac Wielkiego Mistrza oraz posiadające najbardziej okazały w całym kraju zbiór Muzeum Bursztynu. Aby dostać się do najważniejszej części Kompleksu, którą jest Zamek Wysoki, należy przejść przez rozłożony nad suchą fosą drewniany, zaopatrzony w bronę  most. Tu można zobaczyć m. in.: słynną studnię prezentująca figurkę pelikana karmiącego pisklęta własną krwią, Kościół pw. Najświętszej Marii Panny, służącą za toaletę Wieżę Gdanisko czy będącą miejscem spoczynku 11 Wielkich Mistrzów Kaplice św. Anny. W całej twierdzy znajduje się ponad 40 tys. eksponatów podzielonych na 21 sekcji (m. in.: Malborianę, Kolekcję Rzeźby, Kolekcję Militariów, Kolekcję Witraży, Kolekcję Metali Zabytkowych, Gabinet Rycin czy Gabinet Numizmatyczny). Można je podziwiać zarówno podczas zwiedzania dziennego jak i nocnego nazwanego „Rycerska przygoda na Zamku”, które zostało wzbogacone możliwością uczestnictwa w naradzie Wielkiego Mistrza z dostojnikami czy okraszoną muzyką, napitkiem i jadłem biesiadą. Do innych, bardzo ciekawych i cieszących się niesłabnącą popularnością imprez cyklicznych organizowanych w nadnogackiej warowni należą organizowane od maja do września inscenizacje typu „światło i dźwięk” oraz Festiwal Kultury Średniowiecznej Oblężenie Malborka będący rekonstrukcją wydarzeń mających miejsce w lipcu 1410 r. po słynnej bitwie pod Grunwaldem.

Kompleks zamkowy w Malborku jest jednym z najważniejszych, największych  i najpiękniejszych zabytków architektonicznych nie tylko Europy, ale całego współczesnego świata. Każda spacer po krzyżackich włościach przynosi wiele niezapomnianych wrażeń, dlatego trzeba go odbyć jak najszybciej i jak najwolniej.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl