Punktem obowiązkowym każdej wycieczki po przepięknych, warmińskich włościach jest wizyta w Reszlu – małym, bo zaledwie pięciotysięcznym, ale przepięknym, znanym ze swej świetnie zachowanej, wpisanej na listę UNESCO średniowiecznej architektury i ostatniego w Europie przypadku spalenia na stosie czarownicy, miasteczku. Pierwsze reszelskie zabudowania zostały wzniesione na niewielkim, ale stromym wzgórzu północno-zachodniego krańca Pojezierza Mazurskiego, dlatego od samego początku miejscowość pełniła funkcje obronne i reprezentacyjne.
Już w 1241 r. na miejscu Resla, grodu plemienia Bartów, Krzyżacy postawili drewnianą strażnicę, którą z czasem została zburzona i zastąpiona masywnym, ceglastym, będącym dziś największą atrakcją turystyczną nie tylko miasta, ale i Warmii, zamczyskiem. Reszelska warownia uznawana jest za perłę średniowiecznej architektury obronnej a jej zdjęcia prezentowane są w każdym folderze promującym region. Jej budowa trwałą sto lat a zainicjonowana została w 1350 r. przez biskupa Jana z Miśni. Zamek w Reszlu został wybudowany na planie prostokąta mierzącego 43 na 35 metrów i przez wieki był wielokrotnie przebudowywany z powodu ciągłej zmiany właścicieli, a co za tym idzie, również przeznaczenia. Był on m.in. rezydencją ostatniego biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego, magazynem zboża i spirytusu, podpalonym przez osadzonych więzieniem, zborem i szkołą gminy ewangelickiej. Dziś znajduje się w nim hotel z restauracją, galeria sztuki i oddział olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur, a jego cechą charakterystyczną są trzy różne, górujące nad miastem wierze: usytuowana w północno-zachodnim narożniku okrągła baszta pochodząca z XV w., środkowa, prostokątna bramna oraz smukła, szara będąca pozostałością po rezydującym w zamku zborze ewangelickim. Kiedyś reszelska warownia otoczona była murami obronnymi zawierającymi liczne baszty i trzy bramy: Wysoką, Królewską i Rybacką. Niestety, z większość z nich została rozebrana jeszcze na początku XIX w., kiedy miasto zostało zniszczone przez dwa potężne pożary. Jedną z ciekawszych pozostałości po nich jest zbudowana w nieregularnym, wedyjskim i polskim układzie baszta więzienna z lat 1360-1370, inną gotyckie, znajdujące się w pobliżu miejsc bram mosty: Wysoki i Niski.
Prócz Zamku biskupów warmińskich i jednych z najstarszych w regionie mostów, będąc w Reszlu należy zobaczyć również: pochodzącą z XIV w. Farę pw. św. Piotra i Pawła, wybudowaną w 1444 r. starą plebanię, pochodzący z pocz. XVII w. klasztor Katarzynek, cerkiew prawosławną pw. Przemienienia Pańskiego, klasycystyczny czy ozdobiony wieżą zegarową Ratusz. Wszystkie reszelskie zabytki znajdują się blisko siebie, dlatego nie tylko są łatwe do odnalezienia, ale również pięknie komponują się z miejską, zabytkową architekturą. Spacer urokliwymi uliczkami Reszla należy do najprzyjemniejszych momentów wizyty na Warmii, dlatego warto odbyć go jak najprędzej.