Olsztyn – miasto, które musisz zobaczyć!

Największą aglomeracją województwa warmińsko-mazurskiego, a zarazem jego stolicą, jest rozsławiony w przez „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego, Kortowiadę i tramwaje Olsztyn. Miasto to należy i do najintensywniej rozwijających się, i do najbardziej zielonych w Polsce, przez co z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjne dla odwiedzających je osób.  Dzieje się tak m.in. dlatego, że ponad 21 %  powierzchni tej metropolii pokrywają lasy, w jej granicach administracyjnych leży 15 jezior i przepływają przez nie 3 rzeki: Wadąg, Kortówka i majestatyczna Łyna (Alna), której nazwa wywodzi się z języka praindoeuropejskiego i w sposób bezpośredni wpłynęła na współczesne, od zawsze występujące obok niemieckiego „Allenstein” (dosłownie „kamień nad rzeką Łyną”), spolszczone miano grodu.

Olsztyn jest stolicą edukacyjną, komunikacyjną i kulturalną całego regionu. To na jego terenie znajdują się największe uczelnie wyższe, w tym usytuowany w najpiękniejszym miasteczku akademickim w Polsce, jakim bez wątpienia jest Kortowo, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, najważniejszy węzeł drogowo-kolejowy północy kraju oraz liczne instytucje kultury, np.: organizujący słynne Olsztyńskie Spotkania Teatralne oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy” Teatr im. Stefana Jaracza, działający od 1953 r. Olsztyński Teatr Lalek, Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Dom „Gazety Olsztyńskiej” czy Muzeum Warmii i Mazur, którego główną siedzibą jest Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. To właśnie wybudowana w XIV w. twierdza jest najstarszym i najważniejszym, choć nie jedynym,  zabytkiem usytuowanym w okolicach pięknego, starego miasta. Zamek jest potężną budowlą trzyskrzydłową (dwa z nich są gotyckie, jeden barokowy) chronioną od zachodu przez częściowo zachowany mur.  Na ścianie krużganka znajduje się wykonana w 1517 r. przez samego Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna służąca słynnemu Polakowi do wyznaczenia momentu równonocy wiosennej. To jedyny, wykonany i używany przez Kopernika instrument astronomiczny, który zachował się do czasów współczesnych. To dodatkowa atrakcja będąca częścią stałej ekspozycji muzealnej prezentującej sylwetkę administrującego w latach 1516-1521 olsztyńską twierdzą człowieka, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Wewnątrz Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się kwadratowy  dziedziniec na którym znajdują się trzy „baby pruskie” (posągi prezentujące postacie ludzkie), wersalski kamień graniczny z 1919 r., nieczynna studnia, pień zniszczonej w 2006 r. przez wichurę 120-letniej lipy oraz usytuowana na międzymurzu kamienna rzeźba „Układ Słoneczny”. To właśnie na nim od 1974 r. odbywają się cieszące się ogromną popularnością Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”. Drugi cykl imprez rozsławiających miasto nosi nazwę „Olsztyńskie Lato Artystyczne”. Festiwal ten odbywa się od połowy czerwca do połowy września w znajdującym się w południowej, oddzielonej groblą części fosy Amfiteatrze im. Czesława Niemena oraz na starówce do której wejścia od zamkowej strony strzeże od 2003 r. siedzący na ławeczce Mikołaj Kopernik. Rola jego jest niezwykle ważna, bowiem na olsztyńskim starym mieście znajduje się wiele godnych uwagi zabytków: Wysoka Brama z fragmentami murów miejskich, będący siedzibą wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny Stary Ratusz, wybudowana w XIV wieku, posiadająca status bazyliki mniejszej katedra pw. św. Jakuba, pochodzący z XIX w. Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, stojący na najstarszym i najsłynniejszym Moście Jana pomnik św. Jana Nepomucena czy znajdujący się nieopodal obelisk w kształcie kamienia upamiętniający kilkugodzinną wizytę Napoleona w lutym 1807 r.

Olsztyn jest jednym z nielicznych polskich miast, które łączą sobie piękno przyrody z tajemnicami historii i nowoczesną myślą architektoniczną, dlatego warto zawitać w jego opisane w bezpretensjonalny sposób przez Zygmunta Miłoszewskiego progi.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl