Amerykanie jedzą ją dla zdrowia. Włosi dla urody, Polacy do niedawna traktowali ją z przymrużeniem oka albo jako niepozorny dodatek do spożywanych posiłków, albo ozdobę dla wyrafinowanych dań. Na szczęście ta krzywdząca dla sałaty, bo o niej mowa, opinia ulega zmianie i zaczyna ona zajmować należne jej zaszczytne miejsce na polskich stołach.
Co z tą sałatą?
To liściaste, występujące w wielu odmianach warzywo swój niepowtarzalny, zielony kolor zawdzięcza obecności dużej ilości bakteriobójczego chlorofilu, dlatego jest doskonałym środkiem wspomagającym układ odpornościowy i przyśpieszającym gojenie ran oraz przeciwdziałającym wszelkim infekcjom. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego i witamin z grupy B, które zmniejszają ryzyko powstania wad płodu, powinna być ona jednym z podstawowych elementów diety każdej przyszłej mamy.
Zdrowotne właściwości sałaty
Szczególnie poleca się ją osobom mającym problemy z cerą i utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Wszystko dzięki obecności opóźniających efekty starzenia przeciwutleniaczy – luteiny i zeaksantyny, które chronią również przed zwyrodnieniem plamki żółtej, witamin: E i C, potasu, żelaza, manganu, magnez, kwasów organizacyjnych i ogromnej ilości wody, dzięki której jest ona niezwykle sycącym a zarazem niskokalorycznym (100 g sałaty zawiera zaledwie kilkanaście kcal) produktem żywnościowym.
Sałata nie tylko przyczynia się do lepszego funkcjonowania układu trawiennego, ale i odkwasza cały organizm oraz kojąco wpływa na skołatane nerwy. Nie ma bardziej zdrowszego środka uspokajające od sałaty, której delikatnie orzeźwiający smak doskonale komponuje się z wieloma produktami spożywczymi, m.in.: ogórkiem, pomidorem, papryką, rzodkiewką, cebulą, fasolą, oliwkami, serem pleśniowym, serem żółtym, wędzoną rybą, pieczonym i wędzonym mięsem, ugotowanymi na twardo jajkami, niektórymi owocami i ziołami.
Kiedy jeść sałatę?
Można ją kupić przez cały rok po przystępnej cenie w każdym większym sklepie a jej różnorodność gatunkowa jest w stanie nie tylko ożywić, ale i urozmaicić smak spożywanych posiłków. W Polsce niesłabnącą popularnością cieszą się dwa gatunki: zwinięta w charakterystyczną, luźną główkę, podawana ze śmietaną lub sosem winegret sałata masłowa oraz krucha, soczysta, idealnie współgrająca ze smakiem gotowanego kurczaka i sosu jogurtowego sałata lodowa.
Oba gatunki są zarówno pyszne, jak i zdrowe, warto jednak czasami wyjść poza ramy kulinarnej tradycji i zaznajomić się z lekko orzechowym smakiem czerwonych liści sałaty lollo czy łechcącym podniebienie pieprzowo – chrzanowym aromatem rukoli. Każde spotkanie z sałatą jest zarówno zdrową, jak i łechcącą zmysły przygodą, dlatego warto mieć ją na stole w różnych postaciach przez cały rok.