Komosa Ryżowa – samo zdrowie zamknięte w małych ziarnach

Komosa Ryżowa

Uprawiana od około pięciu tysięcy lat, pochodząca z Ameryki Południowej komosa ryżowa – quinoa nazywana między innymi “świętym zbożem Inków” czy “złotym ziarnem Inków” jest „matką zbóż” głównie z uwagi na jej wysokie wartości odżywcze i pro-zdrowotne właściwości.

Wartości odżywcze komosy ryżowej – “quinoa”

Quinoa jest świetnym źródłem wartościowego białka (14g na 100g suchej komosy), które z powodzeniem może zastępować białko odzwierzęce. Jest więc wymarzonym produktem dla wegetarian jak i wegan. Powinny sięgać po nią także osoby ograniczające lub wręcz niejedzące glutenu – komosa go nie zawiera.

Jakie jeszcze wartości odżywcze możemy w niej znaleźć? Jest źródłem witamin B1 i E oraz kwasu foliowego, żelaza, magnezu, wapnia, potasu, manganu i miedzi. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Jest rewelacyjnym źródłem błonnika, ponieważ jego zawartość w jest tu niemal dwukrotnie większa niż w innych często wybieranych zbożach.

Komosa zawiera również saponiny, które mają między innymi działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Może zapobiegać nowotworom (badania nad tym prowadzą naukowcy z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ w Krakowie) i miażdżycy (ziarna bogate są w tłuszcze nienasycone, a ich spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu).

Dawniej komosa ryżowa stanowiła uzupełnienie sałatek i dań zawierających mięso, jako urozmaicone zastępstwo za popularne kasze czy popularne w Polsce ziemniaki. Wraz z popularyzacją diet wykluczających mięso, komosa ryżowa zyskała drugie życie i stała się jednym z bardziej pożądanych składników na talerzach całego świata.

 

Przygotowanie komosy ryżowej

Przygotowanie komosy ryżowej należy do jednego z prostszych? Przed gotowaniem należy odmierzoną porcję wypłukać, a następnie gotować w proporcji 1:2 – jedna część komosy, dwie części wody. Zależnie od tego co chcemy uzyskać, możemy ją przyrządzić jak kaszę jaglaną, zagotować a następnie pozostawić pod przykryciem do czasu wchłonięcia wody w komosę.

 

Quinoa w kuchni – z czym jeść i jak?

Quinoa ma dość neutralny smak, dlatego nadaje się zarówno do przygotowywania dań głównych, jak i deserów. Może zastąpić popularny ryż, różne kasze czy ziemniaki.

Można ją przygotować jako element sałatki warzywnej i podawać na zimno. Świetnie sprawdzi się też po zblendowaniu na gładką masę, jako baza do puddingów w wersji wegańskiej. Komosę łatwo formować a przygotowana z odrobinę większą ilością wody, nie traci tak łatwo swojej struktury. Właśnie dlatego stała się również popularną bazą wegetariańskich burgerów i kotletów.

Nie zapominajmy, że komosa świetnie zastąpi ryż czy inne kasze w tradycyjnych polskich daniach. Tutaj zachęcam do eksperymentowania, na pierwszy rzut zasugeruję zupę pomidorową, krupnik a nawet gołąbki.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl