Wiesz już, jak chleb wpływa na Twoje ciało?

Chleb Żytni z piekarni

Starasz się zdrowo odżywiać, ale ciągle czytasz sprzeczne ze sobą artykuły? Raz dowiadujesz się, że chleb jest obowiązkowy w diecie, a kilka dni później czytacz coś odwrotnego? Nieprawdziwe informacje lub ich błędne zrozumienie sprawiają, że ilość współczesnych mitów na temat jedzenia jest przytłaczająca. Widać to szczególnie w przypadku pieczywa. Tak więc, czy chleb jest zdrowy?

Tak! Chleb jest zdrowy

Pieczywo na półkach sklepowych może bardzo różnić się swoją jakością, a tym samym także tym, jak wpływa na Twój na organizm. Czy to oznacza, że z pieczywa lepiej zrezygnować? Absolutnie nie. Wysokiej jakości chleb stworzony w piekarni, która dba o klientów to źródło:

– białka,
– witamin,
– minerałów.

W chlebie można znaleźć takie witaminy jak B1 i B2, czy też minerały w postaci manganu i cynku. Pamiętaj jednak, że ilość białka oraz rodzaj witamin i minerałów będzie zależny od mąki, z której wykonany został chleb. Co do zasady najlepiej kupuj pieczywo z mąki:

– z pełnego przemiału,
– graham,
– razowej,

Pamiętaj, że nazwy graham, z pełnego przemiału, razowa odnoszą się nie tyle do rodzaju mąki (pszenna, żytnia), ile do sposobu jej produkcji!

Jak znaleźć dobry chleb?

Teoretycznie chleb ze zdrowej mąki powinien mieć ciemny kolor, jednak rzeczywistość może być inna. Część producentów pieczywa stara się ukryć prawdziwą barwę chleba, dodając do niego m.in. karmel. Szczęśliwe nerwowego sprawdzania etykiet, czy też dopytywania ekspedientki o skład można uniknąć! W jaki sposób?

Wystarczy kupować pieczywo pochodzące od producenta, który co do zasady tworzy chleby na zakwasie, oparte o pełnoziarniste ziarno, w których prócz wody, soli i zdrowej mąki można znaleźć pestki (dyni, lnu, słonecznika), czy też różnorodne zioła. Jednak, żeby znaleźć takie pieczywo, trzeba stawiać na lokalnych producentów jak Piekarnia Rodzinna

W przeciwnym wypadku pozostaje skrupulatne czytanie etykiet i poznawanie składu we własnym zakresie. Jest to skuteczne działanie, ale zmusi do poświęcenia na to sporej ilości wolnego czasu.

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl