Pochodząca z Azji zachodniej ciecierzyca nazywana także cieciorką lub grochem włoskim, to należąca do roślin strączkowych jednoroczna roślina krzaczasta. Od wielu lat jest stałą pozycją w kuchni arabskiej – zarówno w formie kotletów jak i past, obecnie coraz częściej gości w naszej rodzimej kuchni. Trend popularności nie powinien dziwić, kiedy przyjrzymy się bliżej prozdrowotnym właściwościom tej rośliny. To właśnie dzięki nim, ciecierzyca zalicza jest do do tzw. superżywności (ang. superfoods).
Właściwości zdrowotne ciecierzycy
Ciecierzyca bogata jest w zdrowe tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy i związki mineralne. Podobnie do innych roślin strączkowych, jest to wartościowe źródło białka, ponieważ w 100 gramach ugotowanego produktu jest go ponad 8%. Jest to kolejna pozycja, która dzięki swojej zawartości wysokiej jakości białka może posłużyć jako zamiennik mięsa w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.
Poza tym, ciecierzyca jest źródłem antyoksydantów (które mogą zmniejszać ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz mieć właściwości przeciwnowotworowe), zawiera w sobie witaminy A, C, E i z grupy B oraz bogactwo minerałów, takich jak żelazo, miedź, mangan, cynk, fosfor, wapń, magnez i potas, a do tego obfituje w kwas foliowy. Cieciorka dostarcza także dużej ilości błonnika pokarmowego, który ma pozytywny wpływ na proces trawienia.
Jak gotować ciecierzycę?
Aby ciecierzyca ugotowała się szybciej, należy wstawić ją (najlepiej na całą noc) do wody, a następnie gotować aż do miękkości. Jeśli nie możemy jej namaczać, musimy pogodzić się z tym, że gotowanie będzie trwało bardzo, bardzo długo.
Ciecierzyca jest świetnym dodatkiem do zup czy gulaszy oraz idealną bazą do past. Możemy ją także upiec (po uprzednim ugotowaniu) z ulubionymi przyprawami, aby w ten sposób otrzymać zdrową i smaczną przekąskę lub chrupiący element do sałatki. W wersji suchej i zmielonej, ciecierzyca może przeobrazić się w pyszny falafel.