Papier – czy jest biodegradowalny i co powinniśmy o nim wiedzieć

Papier nie tak bardzo biodegradowalny
– zabrudzony, tłusty lub kredowy papier nie nadają się do ponownego recyklingu, pamiętaj, aby wrzucać go do śmieci zmieszanych a nie sortowanych. Jeśli z jakiegoś powodu papier zamoczy się, przed wrzuceniem go do pojemnika, należy go osuszyć. Poświęcimy temu osobny artykuł w niedalekiej przyszłości.

Papier do użyźniania gleby – papier tekturowy (kartonowy) nadaje się jako kompostownik. Jeśli więc posiadasz mały ogródek, lubujesz się w kwiatach lub po prostu znasz kogoś, kto spełnia powyższe, papier tekturowy może być świetnym dodatkiem, a przy okazji redukujesz zbędny recykling. Pamiętaj, że wiele opakowań po pizzy (lubisz pizzę, prawda?) dostarczana jest właśnie w opakowaniach z tektury. Ta część tektury, która już jest zamoknięta i przesiąknięta elementami pizzy (lub tłuszczem) raczej nie nada się do recyklingu, więc możesz wykorzystać ją właśnie na kompost. Sucha część powędruje do segregacji.

Papier termiczny – kasy i drukarki fiskalne, terminale płatnicze, boniarki  i tym podobne urządzenia wykorzystują „papier termiczny”, który z papierem niestety nie ma wiele wspólnego. Ów papier nasączony jest bowiem chemikaliami, które reagują na ciepło, wskutek którego przy odpowiednim oprogramowaniu, tworzą się znaki. Niestety taki papier nie nadaje się do recyklingu. Częściowo dobrą wiadomością jest fakt, że na rynku pojawia się papier termiczny, który został wytworzony z papieru z odzysku. Jest delikatnie droższy od pierwowzoru i naturalnie po wykorzystaniu nie nadaje się do ponownego przetworzenia, jednak to zawsze jakiś postęp.

Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że coraz więcej drukarek fiskalnych nie przechowuje kopii paragonów na drugiej, niewidocznej rolce, a gromadzi dane w pamięci elektronicznej. Ponad to, duże sklepy coraz częściej korzystają z tzw. E-paragonów. Jeśli więc masz możliwość skorzystania z takiej opcji – gorąco do niej zachęcamy!

 

 

Masz pomysły jak moglibyśmy rozbudować artykuł i chcesz podzielić się ze światem przemyśleniami? Napisz do nas! Chętnie rozpowszechnimy Twoje propozycje jak ratować planetę!

NAJNOWSZE WPISY
REKLAMA , BO ŻYĆ Z CZEGOŚ TRZEBA
KONIEC REKLAMY ;-)
WSPIERAMY CZTERY ŁAPY

Ośrodek Jelonki niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Przeczytaj więcej o Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki TUTAJ

Spodobał się artykuł? No to szybciutko sharuj!:

Facebook
Pinterest
Skype
WhatsApp
Email
Michał
Autor bloga i maruda hotelowa. Jeśli masz jakieś sugestie jak rozwinąć bloga lub chciał(a) byś zaproponować artykuł - pisz śmiało, na pewno się odezwę ;-) kontakt [at] trochetutrochetam.pl